English version


    Zwiedzanie Warszawy – co warto zobaczyć w Stolicy…

    STARE I NOWE MIASTO CZYLI WARSZAWSKA STARÓWKA

    Kamienice na Rynku Starego MiastaWarszawska Starówka zachwyci każdego, kto ją odwiedzi. W murach Zamku Królewskiego, licznych kamienic i kościołów kryje się siedem wieków historii Stolicy. Przybywających do Warszawy, na pl. Zamkowym dumnie wita spoglądający z kolumny król Zygmunt III Waza, a na Rynku Starego Miasta czeka na wszystkich warszawska Syrenka. Nieco dalej, przy murach obronnych, spotkać można bohaterów Stolicy: Małego Powstańca i szewca Jana Kilińskiego, a zaglądając do Katedry św. Jana Chrzciciela – zobaczyć m.in. wizerunek Cudownego Pana Jezusa i groby wybitnych Polaków. Myśląc o wielkich Polakach nie sposób nie wspomnieć o Marii Skłodowskiej-Curie, która urodziła się nie gdzie indziej, tylko właśnie w jednej z nowomiejskich kamienic. Na warszawskiej Starówce czas jednak nie stanął w miejscu. Codziennie tętni ona życiem i rozbrzmiewa muzyką. Latem na Rynku Starego Miasta można wysłuchać koncertu jazzowego lub wybrać się na Podzamcze, by obejrzeć pokaz multimedialnych „tańczących” fontann, za to zimową porą dech w piersiach zapiera przepiękna świąteczna iluminacja.

    ZAMEK KRÓLEWSKI

    Na przełomie XVI i XVII wieku Zamek Królewski stał się główną rezydencją królewską Rzeczypospolitej, a zgodnie z konstytucją sejmu lubelskiego – również miejscem obrad Sejmów Walnych Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Rok 1944 przyniósł kompletne zniszczenie Zamku, który na rozkaz Hitlera, podobnie jak cała Starówka, został przez Niemców zrównany z ziemią. Dziś zrekonstruowany Zamek Królewski znów jest ozdobą Warszawy. Zamkową Wieżę Zegarową, ze szczytu której codziennie o godz. 11.15 rozlega się warszawski hejnał, widać wyraźnie nie tylko, jak na jednym z obrazów Canaletta, od strony ulicy Świętojańskiej, ale również od strony Krakowskiego Przedmieścia. W Zamku oglądać można m.in. pieczołowicie odtworzone Apartamenty Stanisława Augusta Poniatowskiego, Galerię Lanckorońskich – Obrazy Rembrandta, Galerię Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej oraz wystawę zatytułowaną „Zniszczenie i Odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie”. W jego gościnnych murach, jak przed laty, odbywają się najwyższej rangi uroczystości państwowe oraz dostępne dla szerokiej publiczności wystawy czasowe, koncerty i wykłady.  Sala Rycerska w Zamku Królewskim

    TRAKT KRÓLEWSKI

    Trakt Królewski, który wiedzie ze Starego Miasta do powstałych przed wiekami pod miastem prywatnych rezydencji królewskich, jest bez wątpienia najpiękniejszym i najciekawszym traktem Stolicy. Zdobią go zabytkowe pałace (m.in. Pałac Prezydencki, Pałac Potockich, Pałac Tyszkiewiczów), kamienice, kościoły (m.in. kościół św. Krzyża, kościół Wizytek, kościół św. Anny) i pomniki (m.in. Fryderyka Chopina, Mikołaja Kopernika, księcia Józefa Poniatowskiego), a wymagający goście znajdą tu niejeden elegancki hotel, restaurację czy kawiarnię. Nie bez przyczyny więc Trakt Królewski, a szczególnie Krakowskie Przedmieście, nazywany jest salonem Warszawy. Jak w ubiegłych stuleciach, tak i dziś Trakt jest widownią licznych uroczystości i manifestacji. Zimą zdobią go cudne świąteczne iluminacje, a latem jego część zamykana dla ruchu kołowego zmienia się w prawdziwy deptak.

    ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE

    Łazienki Królewskie są jednym z najpiękniejszych założeń pałacowo-ogrodowych w Europie. Ich sercem jest Pałac na Wyspie – dawna letnia rezydencja ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego, która powstała w rezultacie przebudowy istniejącej tu wcześniej Łazienki Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Do Łazienek przyciągają nie tylko piękne zabytkowe budowle, ale także mieszkające tu zwierzęta: pawie, wiewiórki i kaczki, tak chętnie oglądane i karmione przez przechadzających się po parku spacerowiczów. W Parku Łazienkowskim można także wypić pyszną kawę, popływać gondolą, odpocząć w cieniu rozłożystych drzew lub rozkoszować się muzyką. W górnej części parku, na skarpie, nieopodal Belwederu znajduje się pomnik Fryderyka Chopina, przy którym rok rocznie, już od pond pół wieku, późną wiosną i latem odbywają się niedzielne koncerty fortepianowe. I kto by pomyślał, że wszystko to znajduje się w zasięgu ręki, w samym centrum miasta.

    WILANÓW

    Wnętrze Pałacu w WilanowiePoczątki Wilanowa związane są z osobą króla Jana III Sobieskiego, który w ostatniej ćwierci XVII wieku we wsi o nazwie Milanów wybudował swą podwarszawską rezydencję. Nadał jej wówczas łacińską nazwę Villa Nova, którą szybko spolszczono na Wilanów. Mimo, że majętność wilanowska wielokrotnie zmieniała właścicieli, to do dziś kojarzona jest przede wszystkim z postacią jej twórcy i pierwszego właściciela, czyli Jana III Sobieskiego. Poprzedzony dziedzińcem i otoczony parkiem pałac kryje w swych wnętrzach m.in. Apartamenty króla i jego małżonki, królowej Marii Kazimiery oraz pokoje z czasów Elżbiety Sieniawskiej, Augusta II, Izabeli Lubomirskiej i hrabiów Potockich. Za to spacerując po dwupoziomowym barokowym ogrodzie włoskim, ogrodzie angielsko-chińskim czy neorenesansowym ogrodzie różanym podziwiać można kunszt sztuki ogrodniczej i przepięknie odnowione elewacje pałacowe. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w swojej ofercie posiada również bogaty program edukacyjny, spektakle teatralne, koncerty, wykłady i różnorodne publikacje. Labirynt ŚwiatłaZimą w ogrodzie przy Oranżerii uruchomiono Labirynt Światła, który czynny jest codziennie do 13 marca 2016 roku w godz. 16.00-21.00.  Przy okazji wizyty w Wilanowie warto też zajrzeć do znajdującego się po sąsiedzku Muzeum Plakatu i odwiedzić zabytkowy kościół św. Anny.

     

     

    ŚWIĄTYNIA OPATRZNOŚCI BOŻEJ - CENTRUM OPATRZNOŚCI BOŻEJ

    Idea budowy Świątyni Opatrzności Bożej nie zrodziła się w ostatnich latach, lecz znacznie wcześniej, bo w 1791 roku, kiedy to uchwalono jej wzniesienie jako wotum za Konstytucję 3 Maja. Wybudowano wówczas jednak tylko fundamenty kościoła. Nadeszły czasy rozbiorów i zniewolenia, a po nich – niepodległa Polska. W II Rzeczypospolitej powrócno do idei wzniesienia Świątyni Opatrzności Bożej, ale wybuch II Wojny Światowej, a następnie dyktatura komunistyczna uniemożliwiły jej realizację. W 1991 roku, w 200. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, po raz kolejny podjęto projekt wybudowania Świątyni. Osiem lat później, w 1999 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod jej budowę. W ciągu ostatnich kilkunastu lat powstała bryła Świątyni w stanie surowym, którą wieńczy miedziana kopuła z wmontowanymi przeszkleniami i górujący nad całością krzyż. Obecnie prowadzone są prace elewacyjne i kamieniarskie w zarówno samej świątyni, jak i w części budowli przeznaczonej na Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Trwają również prace ziemne na placu północnym. W podziemiu Świątyni znajduje się Panteon Wielkich Polaków, w którym pochowani są m.in. ksiądz Jan Twardowski, ksiądz Zdzisław Peszkowski, ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i Delegat Rządu RP na Kraj Stefan Korboński.

    MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

    Muzeum Powstania Warszawskiego jest jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne. Jego otwarciu, ktore nastąpiło 10 lat temu w 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, towarzyszyło ogromne zainteresowanie i emocje. Na muzeum upamiętniające jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski czekano bowiem ponad pół wieku (!). Strzałem w dziesiątkę okazała się również konwencja w jakiej zdecydowano się zaprezentować wystawę główną, która jest nowoczesna, multimedialna, interaktywna, bardzo ekspresyjna, operująca światłem, dźwiękiem, obrazem, a nawet zapachem. Uzupełnieniem wystawy głównej są organizowane przez muzeum wystawy czasowe i film pt. „Miasto ruin”, będący trójymiarową komputerową rekonstrukcją zrównanej z ziemią Warszawy. Muzeum Powstania Warszawskiego prowadzi szeroką działalność edukacyjną i popularyzatorską, skierowaną zarówno do młodzieży szkolnej, jak i wszystkich zainteresowanych problematyką Powstania Warszawskiego oraz wojennych i powojennych dziejów Stolicy. Szczegóły na temat zasad zwiedzania muzeum i dokonywania rezerwacji znajdują się na stronie www.1944.pl.

    POZOSTAŁOŚCI DAWNEJ DZIELNICY ŻYDOWSKIEJ I GETTA WARSZAWSKIEGO

    W 1939 roku Warszawa, którą zamieszkiwało ponad 350 tysięcy Żydów, była centrum żydowskiego świata. Życie warszawskich Żydów koncentrowało się wówczas przede wszystkim w Dzielnicy Północnej, zwanej też nalewkowsko-muranowską, a skrzyżowanie Nalewek i Gęsiej należało do najbardziej ruchliwych i zatłoczonych miejsc Stolicy. Wybuch II Wojny Światowej przyniósł koniec tego niezwykłego, różnorodnego, czasem zamożnego i często biednego, ale jakże ciekawego i niepowatarzalnego świata. W listopadzie 1940 roku niemieckie władze okupacyjne utworzyły w Warszawie getto, z którego w 1942 roku do obozu śmierci w Treblince wywieziono  ponad 300 tysięcy osób. Rok później teren dawnej dzielnicy żydowskiej Niemcy zrównali z ziemią. Mimo to, rozglądając się uważnie po Śródmieściu, Woli czy Pradze, możemy jeszcze dziś odnaleźć pozostałości dawnej żydowskiej Warszawy: … Cmentarz Żydowski przy ul. Okopowej, sierociniec Janusza Korczaka przy ul. Krochmalnej (obecnie Jaktorowskiej), Synagogę Nożyków czy kamienice przy ul. Próżnej. Tam, gdzie takich pozostałości już nie ma, wzniesiono po wojnie pomniki, wśród których najważniejszym jest pomnik Bohaterów Getta. Na wprost niego powstało Muzeum Historii Żydów Polskich, które otwarto w 2013 roku, w 70. rocznicę wybuchu Powstania w getcie warszawskim.

    MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH POLIN

    Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Jest Jednym z najnowszych warszawskich muzeów. Jego siedziba, zaprojektowana przez fińskiego architekta Rainera Mahlamaki, została uroczyście otwarta w kwietniu 2013 roku w 70. Rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Otwarcie wystawy głównej nastąpiło później, bo pod koniec października 2014 roku. Centralna część budynku na poziomie parteru, w której mieści się zrekonstruowany dach synagogi z Gwoźdźca, kasy, sklep muzealny, kawiarnia i restauracja, jest dostępna bezpłatnie dla wszystkich chętnych zajrzeć do środka. Niesamowite wrażenie robi „falujący” hall główny ukształtowany przez krzywoliniowe ściany nośne i największe w Polsce okno – podwieszona szklana ściana o powierzchni 600 m kw. Wejście na wystawę główną jest płatne. Jest ona nowoczesna, multimedialna, interaktywna i podzielona na osiem galerii tematycznych obejmujących dziesięć wieków historii Żydów polskich. 

    MUZEUM FRYDERYKA CHOPINA I WARSZAWSKIE CHOPINIANA

    Nowe Muzeum Fryderyka Chopina znajduje się we wzniesionym na skarpie warszawskiej, nieopodal wąwozu ul. Tamka, dawnym Pałacu Gnińskich. Otwarte zostało w 2010 roku w 200. rocznicę urodzin wielkiego Kompozytora. W przeciwieństwie do wcześniej działającego tu niewielkiego muzuem, które zajmowało zaledwie trzy pomieszczenia na I piętrze pałacu, obecne muzeum wykorzystuje wszystkie cztery kondygnacje, łącznie z piwnicami i jest tak pomyślane, aby każdy mógł je zwiedzić we własnym tempie, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i stopniem wiedzy o Fryderyku Chopinie. Muzeum wykorzystuje najnowsze rozwiązania technologiczne, jest multimedialne i interaktywne, co umożliwia samodzielne, warstwa po warstwie, poznawanie życia i twórczości Kompozytora. Szczyci się największą kolekcją chopinianów na świecie i jest bez wątpienia obowiązkowym punktem na chopinowskim szlaku Stolicy. Przy muzeum oraz w innych miejscach związanych z Fryderykiem Chopinem cztery lata temu ustawiono multimedialne „Ławeczki Chopina”. Jest ich łącznie 15. Każda z nich odtwarza fragment jednego z utworów Fryderyka Chopina i na każdej znajduje się dwujęzyczny opis obiektu, do którego się ona odnosi. Ławeczki mają być pomocą w odkrywaniu Warszawy – miasta dzieciństwa i młodości Chopina, które z żalem opuścił w 1830 roku, nie wiedząc, że już nigdy do niego nie powróci.

    POZOSTAŁE WARSZAWSKIE MUZEa

    PAŁAC KULTURY I NAUKI

    Pałac Kultury i NaukiPałac Kultury i Nauki wzniesiono prawie sześćdziesiąt lat temu jako „dar narodu radzieckiego”. Do dziś też budzi on wiele kontrowersji zarówo ze względu na formę architektoniczną, jak i fakt, że wybudowano go jako symbol nowej ideologii i sowieckiej dominacji nad Polską. Mimo to, jest jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Stolicy. Wysokość pałacu liczy ponad 230 metrów, co niezmiennie czyni go najwyższym budynkiem w Polsce. W 2001 roku na jego szczycie zainstalowano najwyżej położony na świecie zegar wieżowy, nazwany Zegarem Milenijnym. Turyści najchętniej odwiedzają znajdujący się na wysokości 114 metrów taras widokowy, z którego podziwiać mogą panoramę miasta. W PKiN znajdują się także m.in. Muzeum Techniki i Muzeum Ewolucji, Pałac Młodzieży, cztery teatry, kino i Sala Kongresowa.

    CENTRUM NAUKI KOPERNIK

    Centrum Nauki Kopernik, które otwartow listopadzie 2010 roku, niemal natychmiast stało się jedną z najpopularniejszych atrakcji Warszawy. Do sierpnia 2013 roku aż trzy miliony (!) osób zwiedziły CNK. Pod jednym dachem zgromadzono tu kilkaset eksponatów, które prezentowane są w sześciu galeriach tematycznych: „Korzenie cywilizacji”, „Świat w ruchu”, „Strefa światła”, „Człowiek i środowisko”, „Re: Generacja”  i „Bzzz!” (strefa dostępna wyłącznie dla dzieci w wieku do 6 lat). Wszystkie eksponaty są interaktywne i służą samodzielnemu poznawaniu różnych dziedzin nauki prezentowanych w odniesieniu do życia codziennego. Do dyspozycji zwiedzających są również Teatr Robotyczny, Park Odkrywców i Planetarium oraz pracowania robotyczna, laboratoria biologiczne, fizyczne i chemiczne. Szczegóły na temat zasad zwiedzania CNK i dokonywania rezerwacji znajdują się na stronie www.kopernik.org.pl

    OGRÓD BIBLIOTEKI UNIWERSYTECKIEJ

    OgRód zdobiący dach Biblioteki Uniwersyteckiej jest jednym z najpiękniejszych tego typu ogrodów w europie. Składa się z dwóch głównych części: dolnej i górnej. Ta druga znajduje się bezpośrednio na dachu budynku i dzieli się na część złotą, srebrną, zieloną i purpurową. Stąd też rozciąga się piękny widok na Wisłę, most Świętokrzyski, Centrum Nauki Kopernik i Stadion Narodowy. Ogród Biblioteki Uniwersyteckiej jest doskonałym miejscem wypoczynku dostępnym dla wszystkich. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w okresie od początku listopada do końca marca ogród górny jest zamknięty. 

    STADION NARODOWY

    Stadion NarodowyStadion Narodowy w Warszawie, będący największym stadionem w Polsce, oddano do użytku w 2012 roku w związku z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012, które rozegrano w Polsce i na Ukrainie w połowie 2012 roku. Kilka miesięcy wcześniej, w lutym 2012 roku, odbył się tu mecz Polska-Portugalia, który był pierwszym spotkaniem rozegranym na Stadionie Narodowym. Stadion może pomieścić na trybunach 58 tysięcy widzów. Dach, w tym dach rozsuwany, ma powierzchnię 6 ha, a elewacja – 2 ha. Na stadionie znajduje się łącznie 10 km różnych schodów, a użyte do jego budowy stalowe liny mają łączną długość 71 km. Stadion jest również miejscem koncertów, targów, konferencji i innego rodzaju wydarzeń. Obecnie płyta boiska zamieniła się w gigantyczne lodowisko.

    PIJALNIA CZEKOLADY WEDLA W SKLEPIE STAROŚWIECKIM

    Pijalnia Czekolady WedlaPrzy ul. Szpitalnej w Warszawie stoi kamienica wybudowana pod koniec XIX wieku na zlecenie Emila Wedla. Uruchomiono tu wówczas, znajdującę się na tyłach domu, fabrykę czekolady i ciastek, a od frontu otwarto sklep i pijalnię czekolady. Wprawdzie fabryki nie ma tu już od dawna, ale Sklep Staroświecki Wedlapozostał sklep i pijalnia, gdzie w pięknym stylowym wnętrzu, przywołującym klimat dawnej Warszawy, można się napić najsmaczniejszej czekolady, spróbować przepysznego deseru, a na koniec zrobić smakowite zakupy.

    FOTOPLASTIKON WARSZAWSKI

    Fotoplastikon, prototyp kina w technologii 3D, narodził się w Niemczech w drugiej połowie XIX wieku. Szybko zdobył ogromną popularność, nie tylko w Niemczech, lecz na całym świecie. Fotoplastikon w Alejach Jerozolimskich w Warszawie uruchomiono ponad 100 lat temu, gdzie niezmiennie znajduje się on po dziś dzień. W swych zbiorach posiada ponad 7 tys. trójwymiarowych fotografii. W czasie okupacji niemieckiej służył za punkt kontaktowy polskiego podziemia. Od 2008 roku Fotoplastikon znajduje się pod opieką Muzeum Powstania Warszawskiego.

    ZŁOTE TARASY

    Złote Tarasy, usytuowane w samym centrum Warszawy, od ponad sześciu lat są jednym z najpopularniejszych centrów handlowo-rozrywkowych Stolicy. Z czego wynika ich popularność? Po pierwsze z doskonałej lokalizacji, po drugie – niezwykłej architektury. Środkową część Złotych Tarasów przekrywa bowiem niezwykły, stalowo-szklany, „falujący dach”, dzięki któremu, przebywając w środku czujemy się tak, jak byśmy znajdowali się na zewnątrz, pod gołym niebem. W Złotych Tarasach jest także kino, jeden z dwóch w Polsce lokali Hard Rock Cafe, chyba wszystkie możliwe fast foody i oczywiście masa sklepów.

     

    Szanowni Państwo! W związku z powtarzającymi się przypadkami bezprawnego kopiowania tekstów zamieszczonych na naszej stronie internetowej, uprzejmie informujemy, że prezentowane tu opisy zostały przez nas przygotowane na potrzeby naszych Klientów. Nie są one natomiast przeznaczone do kopiowania i upubliczniania na innych konkurencyjnych stronach internetowych. Zamieszczone na naszej stronie teksty są oryginalne i w rozumieniu prawa stanowią naszą własność. Ich bezprawne powielanie jest nie tylko złamaniem przepisów dot. ochrony praw autorskich i konkurencji, ale też naruszeniem dobrego obyczaju. Karolina Paczyńska

     


    WSTECZ