Wycieczki tematyczne po Warszawie
Oferta wycieczek tematycznych po Warszawie, w tym cykl wycieczek „Śladami patrona mojej szkoły” powstała z myślą o uczniach szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Proponowane przez nas tematy wycieczek mogą być świetnym „terenowym” uzupełnieniem realizowanego w murach szkolnych programu nauczania. Zarówno tematyka wycieczek, jak i sposób ich realizacji, dostosowany jest do wieku i zainteresowań uczestników. Wycieczki mogą być zarówno piesze, jak i autokarowe, a ich dokładny program i przebieg jest każdorazowo konsultowany z Państwem. Wycieczki mogą kończyć się quizami i konkursami.
Spacer szlakiem warszawskich baśni i legend: król Zygmunt, zamkowa „Biała Dama”, Wars i Sawa, kamienny Niedźwiedź, Syrenka, Bazyliszek, Czarny Kot oraz inne fascynujące opowieści.
Przez stulecia warszawska Starówka była sceną doniosłych wydarzeń. Dla wielu wybitnych postaci była domem, a potem miejscem spoczynku. W czasie wycieczki opowiemy m.in. o Stanisławie Auguście Poniatowskim, Ignacym Mościckim, Ignacym Janie Paderewskim, Henryku Sienkiewiczu, Stanisławie Staszicu, Hugonie Kołłątaju, Marii Konopnickiej, Janie Kilińskim i wielu innych znakomitych Polakach.
W Warszawie, niemal od początku jej istnienia, zbierały się i obradowały najpierw Sejmiki mazowieckie, a od zawarcia w 1569 roku Unii Lubelskiej – Sejmy Walne Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Warszawa była także miejscem, w którym dokonywano wyboru kolejnych władców Polski. Trasa wycieczki powiedzie nas m.in. przez Stare Miasto i Zamek Królewski (trasa I, obejmująca Sale Sejmowe); dzisiejszą Wolę – dawniej wieś, na polach której odbywały się wolne elekcje oraz Kamionek, gdzie znajduje się kościół Matki Boskiej Zwycięskiej, a na nim tablica upamiętniająca elekcję Henryka Walezego i Augusta III Sasa.
Po dziś dzień Krakowskie Przedmieście, będące częścią Traktu Królewskiego, stanowi reprezentacyjną ulicę miasta. Obecnie modernizowane, powraca do dawnego blasku. Wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia przez stulecia wznoszono pałace, kościoły i pomniki, upamiętniające wybitnych Polaków. W czasie wycieczki opowiemy m.in. o Adamie Mickiewiczu, Bolesławie Prusie, księciu Józefie Poniatowskim, Fryderyku Chopinie, Kardynale Stefanie Wyszyńskim.
Na czasy panowania dynastii Wazów przypada przeniesienie Stolicy z Krakowa do Warszawy i związany z tym faktem wielki rozwój miasta, będącego centrum życia politycznego, społecznego i kulturalnego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Trasa wycieczki poprowadzi od Starego Miasta i Zamku Królewskiego (bez zwiedzania wnętrz) przez Krakowskie Przedmieście, wzdłuż którego wznoszą się budowle swymi początkami sięgające czasów panowania Wazów, m.in. kościół ss. Wizytek, Pałac Prezydencki i Pałac Kazimierzowski, do Zamku Ujazdowskiego.
Celem wycieczki jest przedstawienie i omówienie na konkretnych przykładach cech charakteryzujących architekturę i sztukę Baroku. W czasie wycieczki obejrzymy m.in. Stare i Nowe Miasto z tak dobitnymi przykładami stylu barokowego, jak Zamek Królewski, kościół św. Marcina, kamienice na Rynku Starego Miasta, kościół św. Jacka i kościół św. Kazimierza; Krakowskie Przedmieście z kościołem św. Anny (wnętrze), kościołem ss. Wizytek oraz kościołem św. Krzyża (wnętrze); kościół św. Antoniego na Czerniakowie oraz założenie pałacowo-parkowe w Wilanowie (możliość zwiedzania wnętrz pałacowych).
Podobnie jak wycieczka szlakiem „Warszawy barokowej”, wycieczka wiodąca szlakiem „Warszawy klasycystycznej” ma na celu przybliżenie cech charakterystycznych dla architektury i sztuki doby Klasycyzmu. Trasa wycieczki uwzględnia zwiedzanie Łazienek Królewskich, w których obok Pałacu na Wyspie (możliwość zwiedzania wnętrz pałacowych) obejrzeć można szereg innych budowli stanowiących świetne przykłady klasycyzmu epoki Stanisława Augusta Poniatowskiego, m.in. Biały Domek, Starą Pomarańczarnię i Pałac Myślewicki, Traktu Królewskiego, pl. Teatralnego i pl. Bankowego oraz Starego i Nowego Miasta ze szczególnym uwzględnieniem wnętrz Zamku Królewskiego (trasa II, obejmujące Apartamenty Stanisława Augusta Poniatowskiego).
Epoka Oświecenia, przypadająca w Polsce głównie na lata panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego, to czas największych osiągnięć polskiej myśli politycznej, społecznej i kulturalnej, zwieńczony uchwaleniem pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadnicznej, czyli Konstytucji 3 Maja. W czasie wycieczki usłyszymy o najwybitniejszych postaciach i najważnieszych wydarzeniach polskiego Oświecenia i odwiedzimy miejsca z nimi związane. Trasa wycieczki powiedzie nas przez Stare Miasto, m.in. ul. Jezuicką, gdzie znajdowała się siedziba Komisji Edukacji Narodowej, Katedrę św. Jana, Rynek Starego Miasta i Zamek Królewski (trasa I, obejmująca Salę Poselską i Salę Senatorską), w którym uchwalono Konstytucję 3 Maja; Trakt Królewski, Łazienki Królewskie oraz Cmentarz Powązkowski.
Trasa wycieczki wiodącej „Szlakiem Powstania Listopadowego” obejmuje miejsca, w których rozegrały się wydarzenia decydujące o losach tego zbrojnego zrywu. Zwiedzanie rozpoczniemy od spaceru po Łazienkach Królewskich i obejrzenia dawnej Szkoły Podchorążych oraz Pałacu Belwederskiego. Następnie udamy się w stronę kościoła św. Wawrzyńca i reduty wolskiej, po drodze odwiedzając pl. Bankowy i dawny Arsenał. Na koniec obejrzymy Dworek Grochowski oraz miejsce, w którym w 1831 roku rozegrała się bitwa o Olszynkę Grochowską, upamiętnione pomnikiem Bitwy pod Olszynką Grochowską.
Wprawdzie Fryderyk Chopin urodził się w Żelazowej Woli, jednak Jego dzieciństwo i młodość były związane głównie z Warszawą. W czasie wycieczki zwiedzimy miejsca związane z życiem i twórczością naszego najwybitniejszego Kompozytora. Obejrzymy pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich, zwiedzimy Muzeum F. Chopina w Zamku Ostrogskich, zajrzymy do kościóła św. Krzyża, na Uniewersytet Warszawski, do Akademii Sztuk Pięknych i do kościoła ss. Wizytek. Pojedziemy także na Cmentarz Powiązkowski, gdzie spoczywają rodzice Fryderyka Chopina i jego siostry.
Trasa wycieczki prowadzącej szlakiem najbardziej znanej i bez wątpienia jednej z najbardziej warszawskich powieści wiedzie od Starego Miasta (ul. Podwale), gdzie znajdował się sklep Mincla, przez ul. Miodową (Pałac Paca, kościół kapucynów) i pl. Teatralny (Ratusz), Krakowskie Przedmieście, gdzie mieszkali Rzecki i Wokulski, i gdzie mieścił się sklep Wokulskiego, a dziś stoi pomnik Bolesława Prusa, Al. Ujazdowskie, nazywane salonem XIX-wiecznej Warszawy i Łazienki Królewskie. Wycieczka może być wzbogacona o zwiedzanie Cmentarza Powązkowskiego (Starych Powązek), na którym pochowany jest B. Prus.
Pomimo, że Henryk Sienkiewicz nie był warszawiakiem z urodzenia (urodził się w Woli Okrzejskiej na Podlasiu), to jednak znaczną część swojego życia spędził w Warszawie. Z osobą pisarza związanych jest wiele miejsc, do których zajrzymy w czasie wycieczki. Bez wątpienia jednym z najważniejszych takich miejsc jest Stare Miasto, gdzie warszawski życiorys Sienkiewicza ma swój początek (tu, będąc uczniem, mieszka na stancji) i swój koniec (tu w podziemiach Katedry św. Jana zostaje pochowany). Ważne jest również Krakowskie Przedmieście, gdzie pisarz najpierw uczęszcza do gimnazjum, a potem studiuje w Szkole Głównej oraz pl. Teatralny, przy którym w kościele Kanoniczek dwa razy bierze ślub. Nie można wreszcie nie wspomnieć o pomniku Henryka Sienkiewicza, który odsłonięto w Łazienkach Królewskich w 154. rocznicę urodzin pisarza.
Maria Skłodowska-Curie należy do grona najwybitniejszych polskich uczonych i chociaż większość życia spędziła we Francji, to Warszawa była Jej miastem rodzinnym i miejscem, w którym stawiała pierwsze kroki w dziedzinie fizyki i chemii. W czasie wycieczki odwiedzimy przede wszystkim dom, w którym w 1867 roku przyszła na świat Maria Skłodowska. W domu tym mieści się obecnie muzeum poświęcone życiu i pracy Uczonej. Zajrzymy również na Krakowskie Przedmieście, na ul. Śniadeckich i w okolice gmachu głównego Politechniki Warszawskiej. W czasie wycieczki wiodącej szlakiem Marii Skłodowskiej-Curie nie można pominąć siedziby Instytutu Radowego przy ul. Wawelskiej i znajdującego się w jego bezpośrednim sąsiedztwie pomnika Uczonej.
Szlak Szarych Szeregów prowadzi przez miejsca związane z historią i działalnością Związku Harcerstwa Polskiego, który we wrześniu 1939 roku zszedł do podziemia, przyjmując kryptonim „Szare Szeregi”. Trasa wycieczki obejmuje: Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego, Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al. Szucha, miejsce wykonania wyroku na kacie Warszawy Franzu Kutcherze, miejsce Akcji Pod Arsenałem, Muzeum Więzienia Pawiak, Cmentarz Wojskowy na Powązkach oraz Stare Miasto.
Warszawska Starówka to jedno z tych miejsc na mapie Warszawy, gdzie w czasie trwającego 63 dni Powstania Warszawskiego toczyły się najcięższe i najbardziej zaciekłe walki. W czasie spaceru po Starym i Nowym Mieście obejrzymy m.in. pl. Zamkowy z Kolumną Zygmunta i pieczołowicie zrekonstruowanym po wojnie Zamkiem Królewskim, Katedrę św. Jana, w ścianę której wmurowano widoczny na zdjęciu fragment gąsienicy „Goliata”, Dziekanię z miejscem po barykadzie powstańczej, ul. Jezuicką, zrównany z ziemią i odbudowany kościół św. Marcina, pomnik Małego Powstańca, miejsce, w którym wybuchł czołg-pułapka oraz pl. Krasińskich z pomnikiem Powstania Warszawskiego i Katedrą Polową WP.
Przed II Wojną Światową Warszawa była największym w Europie i drugim na świecie skupiskiem ludności żydowskiej. Stolicę zamieszkiwało ponad 350 tysięcy Żydów, stanowiących jedną trzecią wszystkich mieszkańców Warszawy. Tu kwitło życie kulturalne i religijne, rozwijał się handel i rzemiosło. W czasie okupacji niemieckiej warszawscy Żydzi ulegli niemal całkowitej zagładzie. Do obozu śmierci w Treblince wywieziono ponad 300 tysięcy osób. Teren dawnej dzielnicy żydowskiej, na którym utworzono w listopadzie 1940 roku getto, trzy lata później został zrównany z ziemią. Pomimo to w Warszawie zachowały się ślady tej niegdyś tętniącej życiem, gwarnej i ruchliwej dzielnicy miasta. Dość licznie zachowały się one także na prawym brzegu Wisły, na Pradze. Wycieczka szlakiem warszawskich judaików obejmuje: Synagogę Nożyków (jeśli będzie to możliwe – zwiedzanie wnętrza), Teatr Żydowski, kościół Wszystkich Świętych, ul. Próżną; pomnik Janusza Korczaka; ul. Złotą i Sienną, gdzie zachowały się fragmenty muru getta; ul. Żelazną, Pereca, Waliców i ul. Chłodną, gdzie znajdował się most łączący małe i duże getto; pl. Bankowy i Tłomackie, gdzie wznosiła się Wielka Synagoga; pomnik Bohaterów Getta, Szlak Pamięci Walki i Męczeństwa Żydów oraz Umschlagplatz; Cmentarz Żydowski przy ul. Okopowej.
Wycieczka poświęcona tej tematyce może być rozszerzona o zwiedzanie wystaw lub lekcję muzealną w Żydowskim Instytucie Historycznym, zwiedzanie Domu Dziecka im. Janusza Korczaka przy ul. Jaktorowskiej oraz Judaików praskich. Śladami patrona mojej szkoły
|
---|
WSTECZ