Wersja polska

  • Polish
Excellence: Home arrow mainmenu

mainmenu

Miejsca i zabytki wpisane na listê ¦wiatowego Dziedzictwa UNESCO to miejsca, których nie sposób nie odwiedziæ w czasie wêdrówki po Polsce. S± to miejsca niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju, które pozostawiaj± na turystach niezapomniane wra¿enia.

Wroc³aw - Hala Stulecia

Hala Ludowa - Hala Stulecia we Wroc³awiu zosta³a wzniesiona w latach 1911-1913 wed³ug projektu wybitnego architekta Maxa Berga. W 1913 roku w Hali prezentowano wystawê, zorganizowan± w stulecie wydania we Wroc³awiu przez Fryderyka Wilhelma III odezwy, wzywaj±cej do stawienia oporu przeciwko Napoleonowi. W ci±gu prawie stu lat w Hali odby³o siê niejedno wa¿ne wydarzenie, w tym w 1997 roku 46 Kongres Eucharystyczny, który zgromadzi³ ponad 20 tysiêcy wiernych z 86 krajów i zakoñczy³ siê Msz± ¦wiêt± celebrowan± przez Papie¿a Jana Paw³a II. Hala Ludowa uznawana jest za jedno z najbardziej znacz±cych osi±gniêæ in¿ynierii i architektury XX wieku na ¶wiecie. Z tego powodu w 2006 roku zdecydowano wpisaæ Halê Ludow± - Halê Stulecia na Listê ¦wiatowego Dziedzictwa UNESCO.

Park Mu¿akowski

Park Mu¿akowski zaliczany jest do najwybitniejszych przyk³adów XIX-wiecznej architektury ogrodniczej w Europie. Jest on najpiêkniejszym i nawiêkszym parkiem w stylu angielskim na terenie Polski i Niemiec. Park rozci±ga siê wzd³u¿ Nysy £u¿yckiej na powierzchni prawie 1000 hektarów, z czego po stronie polskiej znajduje siê ponad 800. Twórc± parku by³ w³a¶ciciel dóbr mu¿akowskich Hermann von Pueckler. Powsta³y w latach 1815-1845 park mia³ ³±czyæ w sobie przejawy wspó³¿ycia natury i kultury. Innymi s³owy miasto Muskau, osady podmiejski, ³±ki, rzeki, pola uprawne, zabudowania przemys³owe mia³y tworzyæ jeden nierozerwalny organizm. Ostatnimi przedwojennymi w³a¶cicielami Parku Mu¿akowskiego byli hrabiowie von Arnim. Dziêki ich staraniom w centralnej czê¶ci parku utworzono rezerwat przyrody Park Muskau. W 1989 roku strony polska i niemiecka podpisa³y umowê o wspó³pracy, prowadz±cej do rekonstrukcji i ochrony Parku Mu¿akowskiego.

Po³udniowa Ma³opolska - Drewniane ko¶cio³y

Drewniane ko¶cio³y po³udniowej Ma³opolski i Podkarpacia stanowi± drugie po norweskich ko¶cio³ach klepkowych, najstarsze w Europie skupisko ¶wi±tyñ, zaliczanych do cennych zabytków drewnianej architektury sakralnej. Na Listê ¦wiatowego Dziedzictwa UNESCO wpisano: ko¶ció³ ¶w. Micha³a Archanio³a w Binarowej, ko¶ció³ Wszystkich ¦wiêtych w Bliznem, ko¶ció³ ¶w. Micha³a Archanio³a w Dêbnie Podhalañskim, ko¶ció³ Wniebowziêcia NMP w Haczowie, ko¶ció³ ¶w. Leonarda w Lipnicy Murowanej oraz ko¶ció³ ¶w. Filipa i ¶w. Jakuba w Sêkowej. Ko¶cio³y reprezentuj± ró¿ne style architektoniczne, a najstarszy z nich pochodzi z XIV wieku.

¦widnica i Jawor - Ko¶cio³y Pokoju

Ko¶cio³y Pokoju w Jaworze i ¦widnicy wybudowano po wojnie 30-letniej, która na ¦l±sku zakoñczy³a siê zupe³n± klêsk± protestantów. Odebrano im wszystkie ko¶cio³y i zgodnie z postanowieniami pokoju westfalskiego pozwolono wybudowaæ tylko trzy: w Jaworze, ¦widnicy i G³ogowie. Cesarskie pozwolenie by³o jednak obwarowane dodatkowymi zapisami: do budowy ¶wi±tyñ wolno by³o u¿yæ jedynie materia³ów nietrwa³ych i mia³a siê ona zakoñczyæ w ci±gu roku. Ko¶ció³ wzniesiony w G³ogowie nie przetrwa³ do dzi¶. Dwa pozosta³e w Jaworze i ¦widnicy mo¿na podziwiaæ do dzi¶. W 2001 roku zosta³y wpisane na Listê ¦wiatowego Dziedzictwa UNESCO.

Bia³owieski Park Narodowy

Bia³owieski Park Narodowy jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. W 1921 roku, w czê¶ci najlepiej zachowanej pierwotnej Puszczy Bia³owieskiej utworzono rezerwat ¶cis³y, który sta³ siê zal±¿kiem obecnego Parku. Chroniony w BPN las jest ostatnim na ni¿u Europy lasem naturalnym o cechach lasu pierwotnego. Symbolem Parku i Puszczy Bia³owieskiej jest ¿ubr, bêd±cy najwiêkszym ssakiem Europy, któremu jeszcze przed II Wojn± ¦wiatow± grozi³o wymarcie. Dziêki staraniom pracowników Puszczy gatunek zosta³ przywrócony naturze. Po stronie polskiej ¿yje obecnie oko³o 400 ¿ubrów. Bia³owieski Park Narodowy mo¿e pochwaliæ siê dobrze przygotowan± infrastruktur± turystyczn±. Na odwiedzj±cych Park czekaj± szlaki piesze i rowerowe, wie¿e widokowe, tarasy, k³adki i tablice informacyjne, u³atwiaj±ce zwiedzanie i kontakt z przyrod±.
<< Start < Prev 1 2 Next > End >>
Results 1 - 9 of 14