English version

  • English
Excellence: Start arrow mainmenu

mainmenu

Miejsca i zabytki wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to miejsca, których nie sposób nie odwiedzić w czasie wędrówki po Polsce. Są to miejsca niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju, które pozostawiają na turystach niezapomniane wrażenia.

Wrocław - Hala Stulecia

Hala Ludowa - Hala Stulecia we Wrocławiu została wzniesiona w latach 1911-1913 według projektu wybitnego architekta Maxa Berga. W 1913 roku w Hali prezentowano wystawę, zorganizowaną w stulecie wydania we Wrocławiu przez Fryderyka Wilhelma III odezwy, wzywającej do stawienia oporu przeciwko Napoleonowi. W ciągu prawie stu lat w Hali odbyło się niejedno ważne wydarzenie, w tym w 1997 roku 46 Kongres Eucharystyczny, który zgromadził ponad 20 tysięcy wiernych z 86 krajów i zakończył się Mszą Świętą celebrowaną przez Papieża Jana Pawła II. Hala Ludowa uznawana jest za jedno z najbardziej znaczących osiągnięć inżynierii i architektury XX wieku na świecie. Z tego powodu w 2006 roku zdecydowano wpisać Halę Ludową - Halę Stulecia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Park Mużakowski

Park Mużakowski zaliczany jest do najwybitniejszych przykładów XIX-wiecznej architektury ogrodniczej w Europie. Jest on najpiękniejszym i nawiększym parkiem w stylu angielskim na terenie Polski i Niemiec. Park rozciąga się wzdłuż Nysy Łużyckiej na powierzchni prawie 1000 hektarów, z czego po stronie polskiej znajduje się ponad 800. Twórcą parku był właściciel dóbr mużakowskich Hermann von Pueckler. Powstały w latach 1815-1845 park miał łączyć w sobie przejawy współżycia natury i kultury. Innymi słowy miasto Muskau, osady podmiejski, łąki, rzeki, pola uprawne, zabudowania przemysłowe miały tworzyć jeden nierozerwalny organizm. Ostatnimi przedwojennymi właścicielami Parku Mużakowskiego byli hrabiowie von Arnim. Dzięki ich staraniom w centralnej części parku utworzono rezerwat przyrody Park Muskau. W 1989 roku strony polska i niemiecka podpisały umowę o współpracy, prowadzącej do rekonstrukcji i ochrony Parku Mużakowskiego.

Południowa Małopolska - Drewniane kościoły

Drewniane kościoły południowej Małopolski i Podkarpacia stanowią drugie po norweskich kościołach klepkowych, najstarsze w Europie skupisko świątyń, zaliczanych do cennych zabytków drewnianej architektury sakralnej. Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisano: kościół św. Michała Archanioła w Binarowej, kościół Wszystkich Świętych w Bliznem, kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, kościół Wniebowzięcia NMP w Haczowie, kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej oraz kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej. Kościoły reprezentują różne style architektoniczne, a najstarszy z nich pochodzi z XIV wieku.

Świdnica i Jawor - Kościoły Pokoju

Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy wybudowano po wojnie 30-letniej, która na Śląsku zakończyła się zupełną klęską protestantów. Odebrano im wszystkie kościoły i zgodnie z postanowieniami pokoju westfalskiego pozwolono wybudować tylko trzy: w Jaworze, Świdnicy i Głogowie. Cesarskie pozwolenie było jednak obwarowane dodatkowymi zapisami: do budowy świątyń wolno było użyć jedynie materiałów nietrwałych i miała się ona zakończyć w ciągu roku. Kościół wzniesiony w Głogowie nie przetrwał do dziś. Dwa pozostałe w Jaworze i Świdnicy można podziwiać do dziś. W 2001 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Białowieski Park Narodowy

Białowieski Park Narodowy jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. W 1921 roku, w części najlepiej zachowanej pierwotnej Puszczy Białowieskiej utworzono rezerwat ścisły, który stał się zalążkiem obecnego Parku. Chroniony w BPN las jest ostatnim na niżu Europy lasem naturalnym o cechach lasu pierwotnego. Symbolem Parku i Puszczy Białowieskiej jest żubr, będący największym ssakiem Europy, któremu jeszcze przed II Wojną Światową groziło wymarcie. Dzięki staraniom pracowników Puszczy gatunek został przywrócony naturze. Po stronie polskiej żyje obecnie około 400 żubrów. Białowieski Park Narodowy może pochwalić się dobrze przygotowaną infrastrukturą turystyczną. Na odwiedzjących Park czekają szlaki piesze i rowerowe, wieże widokowe, tarasy, kładki i tablice informacyjne, ułatwiające zwiedzanie i kontakt z przyrodą.
«« start « poprz. 1 2 nast. » koniec »»
Pozycje :: 1 - 9 z 14